Wednesday, November 30, 2011

cierpienia m

Milosc w ogniu cierpienia - Matusiak Anna

Milosc w ogniu cierpienia - Matusiak Anna

Sluga Bozy Jan Pawel II wiedzial, czym jest cierpienie, i czesto o nim mowil. Mowil o jego tajemnicy, nieuchronnosci, istocie i znaczeniu. Kladl nacisk na to, ze cierpienie moze byc dla czlowieka wielka proba wiary i ufnosci, szkola milosci, zwierciadlem jego wielkosci, a nawet chluba. Te przepiekne teksty skierowane sa do ludzi cierpiacych, a takze do tych, ktorzy chca kierowac sie „wyobraznia milosierdzia" i pomagac innym: chorym, samotnym, odrzuconym, umierajacym...   »»» ... »»»

cierpienia m

Oblicza cierpienia i milosci - Cieslak Stanislaw

Oblicza cierpienia i milosci - Cieslak Stanislaw

W naszym stuleciu wrocili meczennicy. A sa to czesto meczennicy nieznani, jak gdyby "nieznani zolnierze" wielkiej sprawy Bozej. Jesli to mozliwe ich swiadectwa nie powinny zostac zapomniane w Kosciele. Jan Pawel II, z listu apostolskiego Tertio millennio adveniente W okresie straszliwego terroru hitlerowskiego, walczacego zaciekle z Jezusem i Jego Kosciolem, jezuici dali w hitlerowskich wiezieniach i obozach koncentracyjnych liczne przyklady heroicznej wiary, nadziei i milosci. Zlozyli Bogu Ojcu na oltarzu swiata samych siebie jako "ofiare zywa, swieta, Bogu przyjemna, wyraz rozumnej sluzby Bozej" (por. Rz 12, 1). Sa dla przyszlych pokolen jakby pochodniami, ktore rozswietlaja mroki tragicznego i naznaczonego cierpieniem milionow ludzi XX wieku. Losy 17 jezuitow, Slug Bozych, meczennikow z II wojny swiatowej, ktore przedstawia ta ksiazka, sa ostrzezeniem przed falszywymi i zwodniczymi ideologiami oraz wezwaniem do budowania cywilizacji na miare godnosci i powolania czlowieka na fundamencie Ewangelii Jezusa Chrystusa.   »»» ... »»»

Krolewski trakt cierpienia - Mroz Miroslaw

Krolewski trakt cierpienia - Mroz Miroslaw

Z "Podsumowania" ks. prof. dr. hab. Jerzego Bagrowicza Zycie i dzialalnosc kazdego czlowieka wpisuja sie w konkretny kontekst dziejow swiata, uwarunkowan spoleczno-politycznych i kulturowych epoki. Do tego dochodzi to, co moglibysmy nazwac historia osobista zycia ludzi, takze talenty, ktore z woli Opatrznosci odziedziczyli, wplyw srodowiska rodzinnego, szkoly, mistrzow, w cieniu ktorych zdobywali wiedze, umiejetnosci i madrosc zyciowa. Zycie dwu swietych kobiet Edyty Stein i Lisamarii Meirowsky przypadlo na czas przelomu wiekow: konczacego sie wieku XIX i pierwszej polowy XX wieku. Czas ten odznaczal sie wyjatkowa intensywnoscia przemian politycznych i spolecznych. To jeden z najtrudniejszych okresow najnowszej historii Europy. To z jednej strony czas wielkich przemian, intensywnego rozwoju cywilizacji technicznej i audiowizualnej, nowych technologii przekazu wiedzy. A z drugiej - to jednoczesnie epoka tragicznych w skutkach doswiadczen dwu totalitaryzmow: hitlerowskiego w Niemczech i stalinowskiego w Rosji Sowieckiej. Zycie oby naszych bohaterek wiary i swietosci przypadlo na czas, gdy Niemcy byly ogarniete idea Kulturkampfu i rozwijajacego sie zbrodniczego nazizmu. Dane im bylo doswiadczyc trzech ustrojow politycznych: monarchicznego, czasu republiki i totalitarnego ustroju III Rzeszy. Istotne dla ich losow bylo to, ze obie byly Zydowkami zyjacymi i pracujacymi wsrod Niemcow. Pierwsza z nich i bardziej znana, sw. Edyta Stein (1891-1942), w swoich poszukiwaniach przeszla wedrowke od judaizmu poprzez ateizm az do chrzescijanstwa przyjetego z calym jego radykalizmem....   »»» ... »»»

www.nowaera.pl

Podreczniki

www.nowaera.pl

(e) www.malpa2.pl

(e) www.malpa2.pl

Po wrzesniowym zamachu w 2001 roku swiat zmienil sie nieodwracalnie. W swoim dzienniku internetowym, ktorego druga czesc zaczyna sie wlasnie od jesieni 2001, Krystyna Janda stara sie nie dopuszczac do siebie pesymizmu i leku, choc oprocz wielkich swiatowych dramatow zycie wciaz przynosi codzienne zmartwienia. Jest jak zawsze pelna energii, niezwykle otwarta i wrecz zachlanna: na nowe, czesto bardzo trudne wyzwania, nowe doswiadczenia, nowe znajomosci z ludzmi, miejscami i ksiazkami. Paradoksalnie zrodlem radosci staje sie dla niej praca nad spektaklem Mala Steinberg, historia umierajacej autystycznej dziewczynki, ktora sila swojej osobowosci oswaja chorobe i smierc. Wytchnieniem i oparciem sa dla wybitnej aktorki najblizsi ludzie i ukochane zwierzeta, drobne rodzinne rytualy, zabawne sytuacje, blahe domowe problemy, jak najdalsze od wielkiej polityki i wielkiej sztuki. Jej zapiski - spontaniczne i zarazem pelen przenikliwych obserwacji, dowcipne i refleksyjne, przesycone sa gleboka akceptacja dla tego, co przynosi zycie, przekonaniem, ze mimo wszystko „nie bez powabow jest ten straszny swiat, nie bez porankow, dla ktorych warto sie zbudzic”. To pociagajace miec cos swojego, miejsce, w ktorym jestem pania i gdzie to ja wyznaczam reguly. Strona internetowa jest pewnego rodzaju kreacja. To rodzaj gazety codziennej, ktora redaguje, wymyslam tematy. Codziennie sama, tyle tylko, ze kazdego dnia jest to inny dzial mojej gazety, a tematy przynosi zycie. Pisanie jest dla mnie wielka radoscia i chyba naturalna potrzeba, bo inaczej nie pisalabym tak systematycznie i z...   »»» ... »»»

(e) www.malpa.pl
Ten dziennik jest wlasciwie dziwny. Pisze go juz tak dlugo, ze nie umiem myslec o Was inaczej niz jak o bliskich, a jednoczesnie nie moge Wam powiedziec wszystkiego. Wszystkiego Co ja pisze! Co najmniej 40 procent tego, co mysle i przezywam, nie moge ujawnic, bo byloby nietaktowne, okropne. Jestem w moich zapiskach szczera i impulsywna, choc...

(e) Small Talk
Czy zdarzalo sie Wam, ze musieliscie prowadzic swobodna rozmowe z kolegami czy partnerami biznesowymi i chcieliscie zrobic na nich dobre wrazenie Ta ksiazka pokazuje, jakich technik rozmowy nalezy uzyc, by osiagnac zamierzony cel i jak za pomoca mowy ciala udoskonalic swoj wizerunek. Ponadto mozna w niej znalezc informacje o konwencjach, jakich...